Postup při zateplení panelového domu.

04.02.2014 10:01

Upozornění na časté chyby !!!

Volba nejvhodnějších postupů a provádění průběžných kontrol při realizaci čehokoliv je vždy stěžejní úlohou, především pak při zateplování obvodového pláště panelového domu. V níže uvedených doporučeních upozorňuji na časté a opakované chyby, kterých se společenství vlastníků jednotek a bytová družstva při zateplení panelového domu dopouštějí.

  • Při rozhodování o potřebném rozsahu činností je vždy užitečné vycházet z energetického auditu. Jedná se o audit, jehož zpracování vychází ze zákona č. 406/2000 Sb. Cílem energetického auditu je navrhnout a ekonomicky vyhodnotit nejvýhodnější variantu k zajištění optimální spotřeby energie, tj. zejména elektrické a tepelné, plynu a dalších paliv. Výsledkem je dokument, který dává objektivní náhled o možnostech a úrovni využívání energie a navrhuje taková opatření, které efektivně vedou k úsporám energie. Zjednodušeně lze říci, že tento dokument předkládá obyvatelům domu doporučení, co je vhodné v domě realizovat a v jakém sledu.
  • Řada bytových družstev a společenství vlastníků jednotek často opomíjí význam zpracovaní projektové dokumentace, která v případě zateplení domu není stavebními úřady vyžadována. Důvodem je, že tyto stavební práce nepodléhají stavebnímu povolení - stavba je pouze ohlašována. Projektová dokumentace nám však navrhne způsob dodatečného kotvení obvodových dílů k nosné konstrukci a rovněž se zabývá korozním poškozením obvodových dílů. Navrhuje technický postup tak, aby se zamezil či eliminoval případný vznik tepelných mostů, kondenzace vodních par a řeší konstrukční detaily systému.
  • Význam kvalitního, nezávislého a problematiky znalého stavebního dozoru, který dohlíží na celou stavbu, je samozřejmostí.
  • Význam výběru kvalitního dodavatele není snad nutné ani zmiňovat. Hlavním hlediskem by proto rozhodně neměla být cena. Při výběru nám může napovědět používaný materiál a reference. V případě materiálu bude vhodné zjistit si certifikáty materiálů a získaná osvědčení. V případě referencí je obvyklé kontaktování členů představenstva bytového družstva nebo výboru společenství vlastníků jednotek již zateplených domů.
  • Zateplení domu by měla předcházet rekonstrukce lodžií a balkonů, které jsou často ve velmi špatném stavu. Zábradlí je nedostatečně ukotveno a vykazuje hlubokou korozi, styky jednotlivých panelů jsou poškozené, je narušená izolace, dlažba se rozpadá, koroze oplechování balkonů atd.
  • Osazení nových oken musí být provedeno před zateplením obvodového pláště. Stávající okna nevyhovují především z důvodů tepelné izolace a funkčnosti. Opomenutí může vést k rozdílným teplotám a kondenzaci vodních pár, vzniku tepelných mostů a v budoucnosti k narušení izolace provedeného zateplení v případě dodatečné výměny stávajících oken za nová nebo k dalším nákladům za dodatečnou izolaci oken.
  • Dále je nezbytná tepelná izolace střechy a stropů pod či nad nevytápěnými prostory, aby nedocházelo ke kondenzaci vodní páry, jak je uvedeno výše. Dalším důvodem je špatná izolace, koroze klempířského oplechování.
  • Před zahájením prací je vhodné vyžádat si a prostudovat technologický postup montáže zateplovacího systému zpracovaný výrobcem materiálu a v průběhu stavebních prací tento postup důsledně kontrolovat.
  • Jako tepelný izolant se do výšky objektu 22,5 m používá fasádní pěnový polystyren a od výšky 22,5 m minerální vlákna. V současné době je naprostým standardem izolant o tloušťce 100 mm, v budoucnu však lze předpokládat zájem o použití izolantu ještě silnějšího. Použití silnějšího izolantu je však omezeno v možnostech kotvení k podkladu. Tloušťka tepelného izolantu je navrhována tak, aby byla optimalizována úspora tepelné energie a investičních nákladů na regeneraci domu.
  • Před započetím pokládky tepelného izolantu má zásadní význam kvalitní příprava podkladu. Zateplované plochy musí být čisté bez prachu, mastnoty, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst. Podklad musí být suchý a nesmí být promrzlý. V některých případech je nutné dodatečné kotvení obvodových dílů a/nebo úprava stávajících disperzních nátěrů. Je důležité si uvědomit, že zateplovací systém zakryje obvodovou konstrukci budovy a tedy i případné defekty pláště, čímž se znemožní sledování jejich dalšího vývoje. Proto je nutné vždy posoudit stav budovy a definovat případné statické poruchy před vlastním zateplením domu.
  • Velmi důležitá je kontrola jednotlivých vrstev systému před jeho zakrytím, způsob lepení izolantu, nanášení a množství lepicí hmoty. Nalepené desky musí být položeny na vazbu, rohy stavebních otvorů musí ležet v ploše desek, neboť spáry v rozích mohou vést k prasknutí systému v tomto místě. Lepení první řady desek se provádí do zakládací lišty nebo pomocí montážní latě. Desky se lepí na sraz, šířka spáry mezi jednotlivými izolanty je 0 mm, případná spára musí být vyplněna PU pěnou a nikoliv lepidlem, která by vedla ke vzniku tepelného mostu. Lepicí hmota musí být nanesena po obvodu desky a terči v ploše desky. Deska musí být spojena s podkladem minimálně na 40 % celkové plochy v dostatečné vrstvě, aby lepicí hmota přilnula k podkladu. Lepicí hmota nesmí při jejím nanášení zůstat na bočních plochách desek tepelné izolace, ani na ně při jejich osazování vytlačena.
  • Nalepené desky je nutné správně ukotvit dle technologického postupu montáže – tj. množství, rozmístění a typ. Následuje zarovnání plochy izolantu, přebroušení nerovností. Poté se přistupuje k stěrkování a vložení sklotextilní síťoviny do lepicí hmoty a zatažení síťoviny lepicí hmotou. Síťovina nesmí být v žádném případě položena přímo na izolant a poté zatřena lepicí hmotou. V rozích stavebních otvorů se koncentruje největší napětí a je nutné proto vyztužení zesílit, aby nedocházelo ke vzniku trhlin.
  • Následuje nátěr pod omítky a povrchová úprava tenkovrstvou omítkou.